[[10otazek:index]] Forum
Wiki
 

1. Co je VoIP?

VoIP je lidově řečeno telefonování přes internet bez použití analogové telefonní linky. Takto je možné telefonovat jak mezi zařízeními připojenými do internetu tak i do pevných a mobilních sítí.


2. Čím budu volat?

Místo standardního telefonního přístroje lze použít počítač s mikrofonem a sluchátky (reproduktory) nebo speciální telefonní přístroj (hw VoIP telefon) nebo adaptér (VoIP adaptér), do kterého lze pak připojit normální telefonní přístroj. Výhoda posledních dvou možností je v tom, že je možné se vám pak dovolat i v případě vypnutého počítače.


3. Jaké připojení potřebuji?

Slušné připojení na internet - pro seriozní provoz připojení s rychlostí aspoň 128 kbps/s bez výpadků, samozřejmě, čím lepší, tím lépe. Nezapomeňte na to, že rychlost připojení musí být v obou směrech. Dále volnou IP adresu pro dané zařízení v případě, že chcete používat některé hw zařízení. Někteří operátoři vám poskytují pouze 1 IP adresu pro připojení na internet a při nákupu zařízení musíte počítat s tím, aby zařízení umělo v tomto režimu pracovat spolu s vaším počítačem.


4. Kdo to je VoIP operátor a jak si ho vybrat?

VoIP operátor je analogii k telefonnímu operátoru (jako u normální telefonní linky), rozdíl je v tom, že VoIP operátor se nestará o fyzické připojení přístroje k ústředně (telefonní linku), to probíhá přes internet. VoIP operátorů je v současné době několik desítek v rámci ČR a výběr záleží na tom o jaké služby máte zájem a jaké ceny jste ochotni akceptovat. Ideální je projít několik ceníků služeb a zkušebně si vyzkoušet kvalitu hovoru.

A podle čeho vybírat? No podle ceny (nezapomeňte i na tarifikaci), podle kvality a podle podpory. Preferenci výběru si zvolte sami a snad vám pomůže i toto fórum Smile .


5. Jak je to s telefonním číslem?

Většina operátorů Vám automaticky přidělí “státní” telefonní číslo podle oblasti v které se nacházíte. Na toto číslo je možné pak volat z “normálních” telefonních čísel a hovor je tarifikován jako hovor na “normální” pevnou linku.

Pokud si chcete ponechat vaše telefonní číslo které jste měli u Telecomu, máte tuto možnost, ale převod čísla stojí kolem 3 tisíc korun. Tyto peníze musí Váš nový operátor zaplatit původnímu operátoru, není to tedy jeho výdělek, ale bude je po vás za převod čísla vyžadovat.


6. Jaké zařízení si koupit?

To záleží na vašich možnostech a také na tom jak chcete telefonovat. Nejlevněji vychází sluchátka plus mikrofon, nevýhoda je v nutnosti mít puštěný počítač a omezení dané tím, že musíte používat sluchátka a mikrofon. Babička v rodině asi tuto možnost neocení.

Další možností jsou USB telefony, tato zařízení ale spíše simulují telefon, fungují de facto jako další zvukové zařízení a je nutné mít také neustále zapnutý počítač.

Pokud chcete plně nahradit standardní telefonní přístroj je lepší si zakoupit hw zařízení nezávislé na vašem PC. Pak máte dvě možnosti:

Tento telefon má místo standardní telefonní zásuvky konektor do počítačové sítě. Při koupi je dobré se držet zásady, že kvalitní horské kolo nekoupíte za 2500 v supermarketu, a tak taktéž kvalitní a hlavně bezproblémový telefon nekoupíte za nejnižší cenu a také pročtením zkušeností uživatelů fora. Zde by mohl někdo, kdo rozumí telefonům doplnit třeba nějaké doporučené telefony.

je další možností. Jedná se o “krabičku”, která ma dva konektory jeden do počítačové sítě a další je konektor (konektory) pro připojení telefonního přístroje. A kterou koupit? Doporučení je použít adaptéry firmy Linksys- Sipura. Důvody jsou stabilita, možnosti nastavení a možnost se připojit i v problémovějších případech. Adaptéry se liší možností počtu zapojení telefonu a dalšími funkcemi.


7. Mam jen jednu internetovou zásuvku v bytě a chci si zapojit další hw zařízení, co s tím?

Pokud vám váš ISP přidělí další síťovou adresu, tak vám stačí zakoupit obyčejný switch (cca 350 Kč), na který pak zapojíte další zařízení, nebo si zakoupit zařízení, které už má tento switch zabudovaný v sobě.

Pokud vám další adresu nepřidělí, tak vám zbývá jedině si zakoupit router nebo zařízení, který má router zabudovaný v sobě. Nezapomeňte, že většina levných telefonů router neobsahuje - obsahuje pouze switch.

Dále by toto zařízení mělo být schopno klonovat MAC adresu vašeho PC (někteří provideři vás identifikují podle této adresy), ale není to bezpodmínečně nutné. U většiny stačí nahlásit změnu této adresy (příklad providera identifikujícího podle MAC adresy je UPC). Použitím těchto zařízení pak získáte dostatek dalších volných IP pro zařízení u vás doma nejen pro VoIP. Smile


8. Potřebuji veřejnou IP adresu na telefonování?

Ne, potřeba není v naprosté většině případů, kvalitní přístroj projde přes většinu NAT.

Toto asi ještě rozepsat...


9. V hovoru jsou výpadky a seká se

Zde může být několik příčin.

tu asi težko lze ovlivnit jinak než zlostným telefonováním svému ISP.

zkuste využít jiný kodek, který má menší přenosové požadavky.

Těžko předpokládat, že 128 kbps linka zároveň udrží kvalitní hovor spolu s plným stahováním z internetu.


10. A co QoS?

QoS je moc pěkná věc, ale berte reklamní texty u zařízení trochu realisticky. Problem s QoS je v tom, že QoS musí podporovat také aktivní zařízení, přes které váš telefonní hovor prochází k vašemu VoIP operátorovi. I když váš operátor QoS podporuje, ve většině případů pouze pro svůj VoIP provoz.

Tento text je psán v chvilkách času, autora nekamenujte, spíše doplňte, opravte...

 
10otazek/index.txt · Poslední úprava: 14/02/2007 13:15 autor: risa2000
 
Recent changes RSS feed Driven by DokuWiki